لجستیک طرف چهارم (4PL)
5/5 امتیاز

4PL یک مدل لجستیکی است که در آن تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان، کل مدیریت و سازماندهی زنجیره تامین و لجستیک خود را به یک شرکت پخش و لجستیک، برون‌سپاری می‌کند. شرکت‌های ارائه‌دهنده 4PL تمامی خدمات لجستیکی یک یا چند تولیدکننده یا تامین‌کننده‌ را برعهده می‌گیرند.

این شرکت‌ها مسئول نظارت بر کل زنجیره تامین، از جمله ارزیابی، طراحی، ساخت، اجرا و اندازه‌گیری فعالیت‌های لجستیکی شرکت تامین‌کننده خواهند بود. آن‌ها همچنین مسئول هماهنگی انبارها، شرکت های حمل و نقل، نمایندگان فروش کارفرمای خود (شرکت تامین‌کننده) نیز هستند. با ادامه مقاله “لجستیک طرف چهارم (4PL) چیست؟” از مجله به‌روز رسان همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

ارائه دهنده 4PL

مدل 4PL چه تفاوتی با 3PL دارد؟

3PL یا تدارکات شخص ثالث، به طور کلی به برون سپاری عملیات «انبارداری و حمل و نقل» به یک شرکت دیگر اشاره دارد. 4PL یا لجستیک شخص چهارم، با اضافه کردن خدمات مدیریت و هماهنگی تمام ارکان زنجیره تامین، فعالیت‌های بیشتری را در این حوزه انجام می‌دهد. ارائه دهندگان 4PL معمولاً به عنوان یکپارچه ساز لجستیک عمل می کنند و با چندین شرکت حمل و نقل، بسته‌بندی، فروش، توزیع و انبارداری  کار می کنند تا یک راه حل سفارشی برای مشتریان خود ایجاد کنند. یکی از مزایای کلیدی 4PL این است که می تواند با ادغام چندین ارائه دهنده لجستیک در یک واحد، به افزایش کارایی و کاهش هزینه ها کمک کند.

علاوه بر این، ارائه دهندگان 4PL اغلب تجربه و تخصص گسترده ای در مدیریت لجستیک دارند که می تواند به کسب و کارها برای دستیابی به نتایج دلخواه خود کمک کند. همانطور که چشم انداز لجستیک به تکامل و پیچیده شدن ادامه می دهد، 4PL احتمالاً به یک گزینه محبوب برای مشاغل در هر اندازه تبدیل می شود.

آیا من باید از یک ارائه دهنده 4PL  برای شرکتم استفاده کنم؟

وقتی صحبت از لجستیک می شود، قطعا خدمات زیادی وجود دارد. از حمل و نقل و انبارداری گرفته تا بسته بندی و سفارش‌گیری از مشتری. همانطور که تجارت شما رشد می کند، ممکن است متوجه شوید که برای مدیریت لجستیک خود به کمک نیاز دارید. اینجاست که ارائه دهندگان لجستیک 4PL وارد می شوند.

ارائه دهندگان لجستیک 4PL شبیه به شرکت های تدارکات شخص ثالث(3PL) هستند، زیرا آنها کل فرآیند لجستیک را برای مشتریان خود بر عهده می گیرند. با کار با 4PL، می توانید روی اداره کسب و کار خود تمرکز کنید و در عین حال تدارکات را به شخص دیگری واگذار کنید. البته استفاده از 4PL مزایا و معایبی دارد.

از یک طرف، شما به تیمی از متخصصان دسترسی خواهید داشت که می توانند به ساده سازی عملیات لجستیکی شما کمک کنند. از سوی دیگر، ممکن است تا حدی کنترل بر فرآیند لجستیک خود را از دست بدهید و هزینه‌های مدیریتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. در نهایت، استفاده یا عدم استفاده از 4PL تصمیمی است که باید بر اساس نیازهای تجاری خاص شما باشد.

حرف آخر

اینکه کدام مدل لجستیکی به‌کار سازمان شما می‌آید، بستگی به نیاز شما، ظرفیت‌هایتان و بزرگی سازمانتان دارد. اینکه لجستیک را خودتان انجام دهید یا برون‌سپاری کنید، بستگی به استراتژی‌های سازمانتان دارند. اما سپردن فعالیت‌های لجستیکی به شرکت‌های 4PL و 3PL می‌تواند شما را از دردسرهای لجستیک خلاص کرده و هزینه‌هایتان را کاهش دهد.

منابع

وب‌سایت مگایا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *