مزایای استفاده از 3PL
5/5 امتیاز

بسیاری از تولیدکنندگان مخصوصا تولیدکنندگان بزرگ مواد غذایی، لجستیک محصولاتشان (از انبارش و پردازش تا توزیع و فروش) را خودشان انجام می‌دهند. اما بسیاری از تولیدکنندگان، به دلایل بسیاری از جمله هزینه‌ها و چالش‌های لجستیک، این قسمت را به شرکت‌های متخصص این حوزه، از جمله شرکت به‌روز رسان برون‌سپاری می‌کنند.

شرکتی که تمام یا بخشی از خدمات لجستیکی یک تولیدکننده‌ را انجام می‌دهد، در واقع ارائه‌دهنده 3PL است. در تجارت، 3PL معنای گسترده ای دارد که برای هر قرارداد خدماتی که شامل انبارداری و توزیع است، اعمال می‌شود. یک سرویس 3PL ممکن است فقط یکی از خدمات لجستیکی را ارائه دهد؛ مانند: حمل و نقل، انبارش، پردازش، فروش و توزیع.

3PL (لجستیک شخص ثالث)

 لجستیک شخص ثالث چطور کار می‌کند؟

در اینجا مثالی از نحوه عملکرد ترتیبات 3PL آورده شده است: یک تولید کننده موادغذایی را فرض کنید که، خط تولید راه‌اندازی کرده تعداد زیادی نیروی کار استخدام می کند، اما ممکن است بخواهد فرآیندهای سفارش‌گیری از مغازه‌دار (مشتری) را خودش انجام داده و انبارش و پردازش محصولات یا حمل و نقل مواد غذایی را برون‌سپاری کند. در اینجا، تولیدکننده از انبار یک شرکت پخش برای انبارداری استفاده کرده و با یک شرکت حمل‌ونقل برای ارسال محصولات خود قرارداد می‌بندد. شرکت ارائه دهنده انبار (که خدمات بسته‌بندی و پردازش محصول را انجام میدهد) و شرکت حمل و توزیع، هر دو به عنوان ارائه دهندگان 3PL شناخته می‌شوند.

این امکان وجود دارد که یک ارائه دهنده 3PL نیز سفارش‌های مشتریان مواد غذایی را نیز انجام دهد و ارسال کند. با انعقاد قرارداد با یک ارائه‌دهنده 3PL، شرکت تولیدی می‌تواند از خدمات عرضه و توزیع فقط در صورت نیاز استفاده کند، بنابراین هزینه‌ها را به طور مؤثرتری کنترل می‌کند و در عین حال بر کار اصلی خود یعنی تولید مواد غذایی تمرکز می‌کند تا محصولات باکیفیتی را ارائه دهد.

خدمات اصلی ارائه شده توسط یک ارائه دهنده لجستیک شخص ثالث چیست؟

خدمات لجستیکی متفاوت است و بسیاری از کسب‌وکارهای 3PL در بخش‌های مختلف لجستیک متخصص هستند. به‌طور کلی، اکثر خدمات لجستیکی به بخش های زیر تقسیم میشود:

تدارکات: دریافت کالا از تولیدکننده

انجام سفارشدریافت سفارش از مشتریان، چیدن و بسته بندی و هماهنگی برای تکمیل و ارسال سفارشات

ذخیره سازی(انبارش و پردازش): نگهداری کالاها در انبار با روش های اصولی طوری که محصولات آسیب نبینند و به درستی دسته‌بندی و چیده شوند.

حمل و نقل:  حمل و نقل از کارخانه به مرکز نگهداری و توزیع و نیز از مرکز نگهداری به مشتری، نیازمند ناوگان است که برخی شرکت های 3PL مانند به‌روز رسان آن را دارند.

ارائه دهندگان 3PL همچنین طیف وسیعی از خدمات تکمیلی از جمله یکپارچه سازی سیستم‌های فناوری اطلاعات، مدیریت موجودی، تبادل داده، گزارش، لجستیک معکوس و سایر پیشنهادات را ارائه می‌دهند.

مزایای استفاده از 3PL چیست؟

مزیت اصلی استفاده از سرویس 3PL صرفه جویی در هزینه است – به عنوان مثال، عدم نیاز به نگهداری انبار یا کارکنان برای نظارت بر عملیات لجستیک.

یک سرویس 3PL احتمالاً عملکرد بهتری را در حمل و نقل ارائه می‌کند و در عین حال از توانایی آسان‌تری برای بهبود و گسترش عملیات خود نیز برخوردار است. اگر شرکت تولیدکننده در مثال بالا به طور ناگهانی تولید را افزایش دهد و محصولاتش شناخته شده و تقاضای بیشتری پیداکنند، یک شرکت 3PL به راحتی میتواند محصولات جدید را انبار و توزیع کند. تا اینکه خود تولیدکننده مجبور باشد برای ارسال محصولاتش پاسخگوی مشتریان باشد.

چه شرکت‌هایی خدمات 3PL ارائه می‌دهند؟

جالب است بدانید، شرکت‌هایی که بازارگاه یا به‌اصطلاح Market Place هستند نیز به نوعی ارائه دهنده سرویس 3PL محسوب می‌شوند. مثل شرکت آمازون در آمریکا یا دیجی‌کالا و به‌روز مارت در ایران. این شرکت‌ها خدمات فروش، توزیع و بعضا انبارش و پردازش را به شرکت‌های تامین‌کننده و تولیدکننده کالاهای مختلف ارائه می‌دهند.

شرکت‌های پخش و لجستیک اشتراکی مانند به‌روز رسان نیز، جزو شرکت‌های ارائه‌دهنده 3PL هستند. همچنین اگر شرکتی، فقط یکی از خدمات لجستیکی را انجام دهد نیز 3PL است.

سخن آخر

در این مقاله از مجله به‌روز رسان درمورد مفهوم 3PL، مزایای آن و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات 3PL توضیح دادیم.

شرکت پخش و لجستیک اشتراکی به‌روز رسان با 20سال سابقه در پخش مواد غذایی Fresh نامی‌نو، یکی از ارائه‌دهندگان خدمات 3PL در ایران است. همچنین اگر شما تولیدکننده محصولات Fresh هستید و سلامت و تازگی محصولاتتان برایتان مهم است، می‌توانید فروش، انبارش، پردازش و توزیع محصولات خود را به پخش اشتراکی به‌روز رسان بسپارید.

منابع

وب‌سایت  Techtarget

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *