4.9/5 امتیاز

انبارش و پردازش بخشی از خدمات لجستیک است. وقتی محصولی تولید می‌شود، باید در فضایی به‌صورت اصولی نگهداری شود. سپس طی فرآیندهایی برای ارسال آماده‌سازی شود؛ که به این آماده‌سازی، پردازش می‌گویند. هر نوع کالایی انبارش و پردازش متفاوتی دارد. محصولات غذایی انبارش و پردازش متفاوتی از محصولات برقی دارند. نگهداری و پردازش پوشاک با گروه مواد دارویی متفاوت است و نمی‌توان از یک دستورالعمل برای همه گروه های کالایی استفاده کرد.

در این مقاله از مجله به‌روز رسان درمورد خدمات انبارداری، پردازش و ارسال و نحوه بهینه‌سازی آن صحبت خواهیم کرد.

انبارش  پردازش چه فرآیندهایی دارد و چرا مهم است؟

شش فرآیند اساسی انبار شامل دریافت، جابجایی، ذخیره سازی، چیدن، بسته بندی و حمل و نقل است. بهینه سازی این شش فرآیند به شما این امکان را می دهد که عملیات انبار خود را ساده کنید، هزینه و خطاها را کاهش دهید و به نرخ سفارش عالی بالاتری دست یابید.

چگونه این فرآیندها را بهینه کنیم؟

  1. دریافت

دریافت اولین فرآیند انبارش و پردازش و یکی از حیاتی ترین آنهاست. برای انجام صحیح فرآیند دریافت، انبار باید بتواند تأیید کند که محصول مناسب، در مقدار مناسب، در شرایط مناسب و در زمان مناسب را دریافت کرده است. عدم انجام این کار تأثیرات متعاقبی بر تمام عملیات های بعدی خواهد داشت.

نحوه بهینه سازی:

هدف از بهینه سازی فرآیند دریافت انبار، دریافت محموله به طور موثر و صحیح و جلوگیری از تجمع در اسکله های دریافت کننده است. راه‌حل‌هایی مانند لیفت‌تراک و نوار نقاله به شما این امکان را می‌دهند که بار را با دقت بیشتری جابجا کرده و مرکز توزیع را سریع‌تر و کارآمدتر آماده کنید. علاوه بر این، سیستم‌های اندازه‌گیری بسته و پالت می‌توانند وزن و ابعاد بسته‌ها و پالت‌ها را خودکار کنند تا پردازش دریافت شما سریع تر انجام شود. با این سیستم‌ها اندازه‌گیری‌های‌ها را سریع تر و دقیق تر میتوانید انجام دهید. در نهایت، نرم‌افزارهایی مانند سیستم‌های هوش مصنوعی مدیریت نیروی کار و زمان‌بندی‌های بارانداز به شما این امکان را می‌دهند که با پیش‌بینی دقیق محموله‌های آتی، تعداد مناسب پرسنل را به درستی تخصیص دهید.

  1. جابجایی

جایگذاری دومین فرآیند انبارش و پردازش است و عبارت است از جابجایی کالا از بارانداز دریافت به بهینه ترین محل نگهداری انبار. عدم قرار دادن کالا در ایده آل ترین مکان می تواند بهره وری عملیات انبار را مختل کند. وقتی کالاها به درستی کنار گذاشته شوند، چندین مزیت وجود دارد:

  • محموله سریعتر و کارآمدتر ذخیره می شود.
  • زمان سفر به حداقل می رسد.
  • ایمنی کالا و کارکنان تضمین می شود.
  • استفاده از فضای انبار به حداکثر می رسد.
  • یافتن، ردیابی و بازیابی محموله آسانتر و سریعتر می‌شود.

نحوه بهینه سازی:

هدف از بهینه سازی فرآیند جابجایی، انتقال کالاها برای ذخیره سازی به بهینه ترین مکان به شیوه ای سریع، کارآمد و موثر است. نرم‌افزارهایی مانند سیستم‌های شکاف و مدیریت فضا به‌طور خودکار فضاهای بهینه را برای هر محموله اختصاص می‌دهند تا فرآیند تخلیه ساده و حداکثر استفاده از فضا را امکان‌پذیر کند. علاوه بر این، برنامه‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه Putaway کارمندان را هدایت می‌کنند تا محموله را در مکان مناسب ذخیره کنند.

  1. ذخیره سازی

ذخیره سازی فرآیندی از انبارش است که در آن کالاها در مناسب ترین فضای ذخیره سازی خود قرار می گیرند. هنگامی که فرآیند ذخیره سازی به درستی انجام شود، فضای موجود در انبار شما را به طور کامل به حداکثر می رساند و کارایی نیروی کار را افزایش می دهد.

نحوه بهینه سازی:

بهینه سازی فرآیند ذخیره سازی تنها زمانی امکان پذیر است که KPIهای مناسب گذاشته شده و به درستی اندازه‌گیری شوند. داشتن نرم‌افزاری که به‌طور خودکار میزان استفاده از ذخیره‌سازی انبار شما را محاسبه می‌کند و KPIهای ذخیره‌سازی مناسب را ردیابی می‌کند، به شما امکان می‌دهد تعیین کنید که هر یک از جنبه‌های فرآیند ذخیره‌سازی چقدر کارآمد هستند. سیستم های بهینه سازی انبار نیز می توانند با کمک به تخصیص بهترین مکان ذخیره سازی برای یک محموله به شما کمک کنند. در نهایت، استفاده از سیستم ذخیره سازی انبار مناسب با توجه به اندازه امکانات و ترکیب محصول به شما امکان می دهد فضاهای افقی و عمودی خود را به حداکثر برسانید و در عین حال کارایی انبار را بهبود بخشید.

لجستیک چیست و مدیریت لجستیک چگونه انجام می‌شود؟

4.  چیدمان

چیدمان بعد از دریافت سفارش از مشتری و قبل از ارسال است. در فرآیند چیدمان، محصولات یک سفارش را در یک جا جمع آوری می کنند تا آماده ارسال برای مشتری شود. از آنجایی که این پرهزینه ترین فرآیند در انبارش و پردازش، چیدمان است و 55 درصد از کل هزینه عملیاتی را شامل می شود، بهینه سازی این فرآیند به شما این امکان را می دهد که هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و کارایی انبار خود را افزایش دهید. ساده‌سازی این فرآیند باید روی دستیابی به دقت بالاتر نیز تمرکز کند، زیرا خطاها می‌توانند تأثیر مستقیمی بر رضایت مشتری شما داشته باشند.

نحوه بهینه سازی:

یکی از راه‌های بهینه‌سازی فرآیند چیدمان، معرفی فناوری‌های مناسب است. فن‌آوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و نرم افزارهای موبایلی و QRcodeها می‌توانند فرآیند انتخاب را ساده‌تر کنند، زیرا به کارمندان اجازه می‌دهند لیست‌های انتخاب را به‌صورت بی‌سیم مشاهده کنند، به موجودی انبار در هر زمانی دسترسی داشته باشند و هر جایی از انبار را اسکن کنند. سایر گزینه های قابل اجرا شامل انجام تجزیه و تحلیل ABC برای بهبود چیدمان انبار شما، انتخاب روش انتخاب مناسب و استفاده از نرم افزار برای راهنمایی کارمندان در اجرای صحیح فرآیند چیدمان است.

  1. بسته بندی

بسته بندی فرآیند انبار است که اقلام برداشت شده را در یک سفارش فروش یکپارچه می کند و آنها را برای ارسال به مشتری آماده می کند. یکی از وظایف اولیه بسته بندی این است که اطمینان حاصل شود که خسارات ناشی از خروج اقلام از انبار به حداقل می رسد. علاوه بر این، بسته بندی باید به اندازه کافی سبک باشد تا وزن کالا را افزایش ندهد و حداقل برای کنترل هزینه های بسته بندی باشد.

نحوه بهینه سازی:

بهینه سازی فرآیند بسته بندی را می توان با استفاده از نرم افزاری برای راهنمایی افراد در اجرای وظایف انجام داد. به شرطی که یک سیستم بسته بندی تمام داده های لازم مانند ابعاد و وزن را داشته باشد، سیستم می تواند به طور خودکار نوع و مقدار مواد بسته بندی را تعیین کند که باعث ایمن نگه داشتن کالا و هزینه های بسته بندی پایین می شود.

  1. حمل و نقل

حمل و نقل آخرین فرآیند انبار و شروع سفر کالا از انبار به مشتری است. حمل و نقل تنها در صورتی موفقیت آمیز تلقی می شود که سفارش مناسب مرتب شده و بارگیری شود، به مشتری مناسب ارسال شود، با ناوگان مناسب حمل شود و با خیال راحت و به موقع تحویل داده شود.

فرآیندهای قبلی، مانند جابجایی، ذخیره سازی، چیدمان، و بسته‌بندی نیز برای موفقیت حمل و نقل حیاتی هستند، زیرا به شدت بر انجام دقیق و ایمن سفارش تأثیر می‌گذارند.

نحوه بهینه سازی:

برای بهینه‌سازی فرآیند حمل و نقل، داشتن سیستم‌های نرم‌افزاری برای ساده‌سازی بسیاری از وظایف حیاتی است. سیستم های مدیریت نیروی کار به شما این امکان را می دهد که بتوانید منابع را مدیریت کنید. داشتن یک برنامه تلفن همراه و ناوگان درست حمل و نقل به شما امکان می دهد اطلاعات مناسب را در دسترس و در زمان واقعی برای تأیید محموله ها در هنگام ارسال داشته باشید.

حرف آخر

صنعت انبارداری با تحولاتی مانند ظهور تجارت الکترونیک، جهانی شدن کسب و کارها و روند برون سپاری خدمات انبار، در حال تغییر و البته گسترش است. این تغییرات عمده در بازار فرصت هایی هستند که به شما تولیدکنندگان این امکان را میدهند تا خیلی سریع؛ آسان  و بهینه از خدمات انبارش و پردازش بهره‌مند شوید.

امیدواریم این مقاله از مجله به‌روز رسان به شما در درک هدف هر فرآیند و ارائه نکاتی برای بهینه سازی کمک کرده باشد.

منابع

وب‌سایت articles.cyzerg.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *