استانداردهای لجستیکی
5/5 امتیاز

با مجله به‌روز رسان همراه باشید تا در مورد لجستیک بیشتر بدانیم.

لجستیک فرآیند برنامه ریزی و اجرای کارآمد حمل و نقل و نگهداری کالا از مبدا تا نقطه مصرف است. هدف لجستیک برآوردن نیازهای مشتری به موقع و مقرون به صرفه است. در اصل، لجستیک نقش حیاتی را در سازماندهی حرکت پرسنل نظامی، تجهیزات و کالا ایفا می کرد. اما امروزه، اصطلاح لجستیک به هر زمینه ای که نیاز به جابجایی کالاهای تجاری در زنجیره تامین دارد، اطلاق می شود.

بسیاری از شرکت ها خدمات لجستیکی را به تولیدکنندگان، خرده فروشان و سایر صنایعی که نیاز زیادی به حمل و نقل کالا دارند، ارائه می کنند. برخی از این  شرکت‌ها، طیف کاملی از زیرساخت ها، از هواپیماهای جت و کامیون ها گرفته تا انبارها و نرم افزارها را در اختیار دارند، در حالی که برخی دیگر در یک یا دو قسمت تخصص دارند. DHL، FedEx و UPS ارائه دهندگان لجستیکی معروف هستند.

به طور معمول، تولیدکنندگان بزرگ بخش عمده ای از شبکه لجستیک را به طور اختصاصی در خود سازمان دارند. با این حال، اکثر شرکت ها این بخش را را به ارائه دهندگان لجستیک شخص ثالث (3PL) یا تدارکات شخص چهارم (4PL) برون سپاری می کنند. یک کسب‌وکار ممکن است برای مدیریت جنبه‌های خاصی از لجستیک، مانند انبارداری، به یک ارائه‌دهنده 3PL مراجعه کند و در عین حال نظارت بر این عملیات را خودش انجام دهد. کسب و کارها تمام جنبه های لجستیک را به ارائه دهندگان 4PL از جمله نظارت و مدیریت برون سپاری می کنند. برون سپاری کل زنجیره تامین، مشتریان را از فرآیندهای لجستیکی زمان بر و پرهزینه خلاص می کند.

مهمترین اجزا لجستیک

مهمترین اجزا لجستیک کدامند؟

لجستیک و مدیریت آن، به عنوان یک رکن اساسی در زنجیره تأمین، به بهبود عملکرد و هماهنگی در حوزه حمل و نقل، انبارداری و توزیع مؤثر می‌پردازد. برای مدیریت بهینه لجستیک باید اجزا اصلی آن را بدانیم. همچنین این اجزا هرکدام خدمات لجستیکی نیز هستند. پس در ادامه 5 جزء اصلی یا همان خدمات لجستیکی را معرفی میکنیم:

  • انبارداری و ذخیره سازی
  • مدیریت موجودی
  • بسته بندی
  • حمل و نقل و باربری
  • لجستیک اطلاعات

1.      انبارداری و ذخیره‌سازی

برای اینکه زنجیره تامین به خوبی اجرا شود، باید استراتژی های درستی اجرا شوند مانند:

پردازش اقلام

این  مورد باعث میشود که مدل، رنگ، اندازه و … تمام اقلامی که وارد می‌شوند با خروجی آنها سازگار باشد. اگر پردازش اقلام صورت نگیرد هزینه لجستیک افزایش میابد.

گزارش وضعیت

هر گونه مشکل کیفی مانند پارگی، تراشه یا آسیب‌های دیگر را بررسی می‌کند که باید در اسرع وقت برطرف شود.

امنیت ذخیره سازی کافی

یک انبار ذخیره سازی مناسب باید دارای محیطی تحت کنترل آب و هوا باشد و به اندازه کافی جادار باشد تا امکان نگهداری ایمن اقلام شما را فراهم کند.

2.      مدیریت موجودی

فراتر از داشتن فضای انبارداری برای همه اقلام خود، مهم است که بدانید چه چیزی دارید، چه مقدار و کجا ذخیره می شود. یک سیستم مدیریت موجودی مناسب به شما این امکان را می دهد که همه این اطلاعات را در زمان واقعی مشاهده کنید، که متعاقباً اطمینان حاصل می کند که خدمه انبار می توانند اقلام را با بیشترین سرعت و کارآمدی برای حمل و نقل بکشند.

علاوه بر این، شرکت هایی که به دنبال بهبود مدیریت موجودی خود هستند می توانند از داده های فروش و سایر بینش ها برای پیش بینی تقاضای مصرف کننده برای محصولات خاص استفاده کنند. با انجام این کار، آن‌ها می‌توانند موجودی محصولات پرتقاضای خود را قبل از افزایش قیمت افزایش دهند، و از کمبود یا موقعیت‌های سفارش عقب بکاهند.

3.      بسته بندی

اگر محصولی به دلیل بسته بندی نادرست، آسیب دیده به مقصد برسد، نشاندهنده لجستیم ناکارآمد است. “لجستیک بسته بندی” باید از این موضوع جلوگیری کند. مهم است که اقلام به گونه ای بسته بندی شوند که کیفیت آنها در کل زنجیره تامین حفظ شود. با این حال، یکپارچگی محصول تنها عاملی نیست که باید در مورد لجستیک بسته بندی در نظر گرفت. بسته بندی بیش از حد می تواند هزینه های حمل و نقل قابل توجهی را اضافه کند که در نهایت می تواند بر فروش یا تجربه مشتری تأثیر منفی بگذارد. خرده فروشان بزرگی مانند آمازون به همین دلایل شروع به ترویج گواهینامه های بسته بندی مختلف مانند ISTA 6 کرده اند.

4.      حمل و نقل و باربری

حمل و نقل یکی از مهم ترین جنبه های لجستیک است، واقعیتی که توسط بسیاری از پوشش های خبری اخیر در مورد بحران زنجیره تامین تاکید شده است. این چیزی است که اقلام را از مبدا به مقصد نهایی می رساند .

یکی از بزرگترین کلیدها در حمل و نقل و تدارکات، استفاده از یک شریک لجستیک (شرکت پخش) با دارایی ها و کارکنان مناسب برای حفظ حرکت ثابت کالا از طریق زنجیره تامین است. کمبودهای اخیر نیروی کار و تولید، توانایی برخی شرکت ها را برای پاسخگویی به تقاضای حمل و نقل محدود کرده است. یافتن یک شرکت پخش که دارای کارمندان، وسایل نقلیه و سایر دارایی‌ها باشد تا با شرکت شما و خواسته‌های آن هماهنگی داشته باشد، حیاتی است.

همچنین برای کسب اطلاعات در خصوص لجستیک FMCG مقاله همه چیز درباره لجستیک FMCG را مطالعه بفرمایید.

لجستیک چیست؟ اجزا، خدمات و استانداردهای آن

استانداردهای لجستیکی کدامند؟

سازمان های بین المللی استانداردهایی را برای عملکرد بهتر خدمات لجستیکی گذاشته اند. دریافت این استانداردهای لجستیکی بهره‌وری خدمات لجستیکی را افزایش میدهد. سازمان NQA گواهینامه‌های زیر را ارائه داده است:

ISO 9001

محبوب ترین استاندارد برای سیستم های مدیریت کیفیت در جهان است. چارچوب و اصول این استاندارد یک رویکرد معقول برای مدیریت  لجستیک سازمانی است که رضایت مشتریان و ذینفعان  برایش مهم است..  بنابراین گواهینامه ISO 9001 موفقیت شرکت شما را افزایش می دهد و کمک میکند به مشتریان خود نشان دهید که متعهد به ارائه خدمات با کیفیت ثابت هستید.

ISO 27001

این یک استاندارد بین المللی برای سیستم های مدیریت امنیت اطلاعات است. چارچوب آن به شرکت های زنجیره تامین کمک می کند تا با اطمینان از محرمانه ماندن داده های کارکنان،  به فعالیت بپردازند. با صدور گواهینامه ISO 27001، صنعت لجستیک می تواند برای تهدیدات امنیتی مانند نقض داده ها، خرابکاری و سرقت آماده شود. این گواهینامه با سایر استانداردهای سیستم مدیریت مانند ISO 9001  نیز سازگار است.

ISO 27701

توسعه ای از ISO 27001 است که به حریم خصوصی داده ها می پردازد. برای سازمان‌هایی که می‌خواهند سیستمی مطابق با الزامات حفظ حریم خصوصی داده‌ها مانند مقررات عمومی حفاظت از داده‌ها (GDPR) داشته باشند، راهنمایی دارد. چارچوب این استاندارد، خطر نقض حقوق حریم خصوصی کارمندان یا مشتریان را کاهش می‌دهد.

ISO 50001

این یک استاندارد بین المللی شناخته شده سیستم مدیریت انرژی است. این چارچوب به شرکت‌های لجستیک کمک می‌کند تا بازده انرژی خود را از طریق بهبود مستمر برای برآورده کردن الزامات نظارتی و صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی بهینه کنند. صدور گواهینامه این استاندارد مسئولیت شما را در قبال مشتریان نشان می دهد، تصویر برند شما را بهبود می بخشد و کسب و کار شما را به عنوان یک رهبر صنعت در سیاست انرژی قرار می دهد.

لجستیک چیست؟

PAS 2060

این گواهینامه، تنها استاندارد بی طرفی کربن است که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است. صدور گواهینامه این استاندارد نشان می دهد که شرکت های لجستیکی کربن خنثی هستند. از طریق اندازه‌گیری، کاهش، جبران و مستندسازی، کسب‌وکارهای زنجیره تامین می‌توانند ادعای کربن خنثی خود را ثابت کنند و انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند. PAS 2060 همچنین به شرکت ها کمک می کند تا قوانین زیست محیطی فعلی و آینده را رعایت کنند.

ISO 22301

استانداردی برای سیستم های مدیریت تداوم کسب و کار است. این استاندارد به سازمان‌ها کمک می‌کند تا از حوادثی که عملیات روزانه را مختل می‌کنند، پیشگیری کنند، آماده حوادث شوند و به برای مقابله با چنین حوادثی راهکار داشته باشند. این چارچوب به شرکت های لجستیک اجازه می دهد تا توانایی غلبه بر اختلالات در عملیات و ارائه خدمات را به طور معمول نشان دهند. گواهینامه ISO 22301 به مشتریان خود نشان می دهد که توانایی مدیریت ریسک عالی دارند.

سخن آخر

در این مقاله از به‌روز رسان درمورد چیستی لجستیک، مهمترین اجزا لجستیک، خدمات لجستیکی و استانداردهای لجستیکی نوشتیم. امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.

منابع

سایت هیل‌دراپ

سایت تک‌تارگت

سایت NQA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *