مرچندایزینگ چیست
5/5 امتیاز

اگر محصولاتتان را به هر مسیر، شکل یا مدلی به فروش می‌رسانید، بهتر است که با مرچندایزینگ یا همان بازارپردازی آشنا شوید. استراتژی مرچندایزینگ مناسب می‌تواند تفاوت‌ها را در فروش رقم بزند و شما را به اوج برساند. با ادامه مقاله “مرچندایزینگ و چیدمان قفسه سوپر مارکت چیست و چرا مهم است؟” از مجله به‌روز رسان همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

مرچندایزینگ چیست؟

مرچندایزینگ، باعث ترویج و نمایش بهتر محصولات به مصرف‌کننده شده و فروش را در فضای فیزیکی و البته فضای آنلاین افزایش می‌دهد. مرچندایزینگ فعالیت‌هایی از جنس نمایش به مشتری است در نقاط فروش که باعث افزایش فروش محصولات می‌شود. از دیزاین خود محصول گرفته تا نمایش قیمت در فروشگاه و اجاره و طراحی شلف. هر کار نمایشی که به فروش بهتر منجر شود.

چیدمان قفسه سوپرمارکت‌ها نیز بخشی از مرچندایزینگ در صنعت غذایی است. چیدمان شلف یک فعالیت تخصصی است که زیرمجموعه مرچندایزینگ قرار می‌گیرد. یک مرچندایزر باید محصولات را بر اساس تاریخ انقضا و نیز دیزاین شلف مرتب کند تا برند شما فروش بهتر و منظم‌تری داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدیریت سوپر مارکت، مطالعه مقاله “چگونه مدیریت سوپرمارکت موفق داشته باشیم؟” را به شما پیشنهاد می کنیم.

عناصر بازارپردازی (Merchandising)

بازارپردازی خرده‌فروشی شامل استراتژی‌های متعددی است که می‌توانید آنها را بر اساس نیاز کسب‌وکار خود سفارشی‌سازی کرده و طراحی کنید. در زیر برخی از عناصر متداول استراتژی‌های مرچندایزینگ را بررسی می‌کنیم:

طراحی و چیدمان فروشگاه

این مورد باعث می‌شود مشتریان خیلی زودتر شما را پیدا کنند. اینکه محصولات شما در کجای فروشگاه قرار بگیرد، مشتریان فضای مناسب برای حرکت و نیز دیدن شما را داشته باشند و به‌راحتی شما را پیدا کنند، جزو عناصر اصلی مرچندایزینگ است.

همیشه دردسترس‌بودن

کنترل دقیق موجودی محصول در فروشگاه به شما این امکان را می‌دهد  که توزیع به‌موقع داشته باشید تا خواسته‌های مصرف‌کننده را برآورده کنید، چه در فروشگاه، چه در وب‌سایت، چه در کانال‌های دیگر فروش

توجه به تاریخ تولید و انقضا

یکی از مهم‌ترین عناصر استراتژی‌های مرچندایزینگ، همین مورد است. بسیار پیش می‌آید که محصولات با تاریخ انقضای نزدیک، به انتهای شلف رفته و خراب می‌شوند. این محصولات اگر به فروش برسند، به برند شما آسیب جدی می‌زنند و اگر به فروش نرسند، مرجوعی کالای شما را افزایش داده و حاشیه سودتان را کاهش می‌دهند. جابه‌جایی به‌موقع محصولات می‌تواند کمک بزرگی به برند و فروش شما بکند.

نمایش مناسب در فروشگاه

زیبایی و چشم‌نوازی محصولات و شلف محصولات، برای برند شما ضروری است. چرا که حتی بهترین محصولات هم اگر مشتریان جذب آنها نشوند، فروش خوبی نخواهند داشت. با طراحی پکیج زیبا و یا طراحی شلف مخصوص خود، می‌توانید نظر مشتریان بیشتری را به خود جلب کنید.

باندلینگ محصولات

 برای جذب مشتری باید نیاز آنها را در نظر بگیرید و به آن‌ها نشان دهید که به فکرشان هستید. به‌عنوان‌مثال، در نظر بگیرید که کدام محصولات مکمل یکدیگر هستند. کدام اقلام را می‌توان با هم فروخت؟ مشتری شما کدام گروه محصولاتتان را می‌تواند با هم بخرد؟ سس و ساندویچ‌تان را؟ ژامبون و خیارشورتان را؟ با کنار هم قراردادن این محصولات، فروش‌تان را افزایش دهید.

نمایش قیمت و تخفیف

 به نحوه نمایش قیمت‌گذاری محصولات در فروشگاه اشاره دارد. محصولات باید درعین‌حال که نیاز مصرف‌کنندگان را برطرف می‌کنند، برای آنها سود ایجاد کنند. شما می‌توانید این سود را با استراتژی درست قیمت‌گذاری و کمک مرچندایزر به مصرف‌کننده نشان دهد. مانند نشان‌دادن یک تابلو با قیمت فروش روی آن. در این تابلو قیمت اصلی را نوشته، روی آن خط بزنید و قیمت با تخفیف را بنویسید. با این کار مصرف‌کننده ترغیب می‌شود که محصولات شما را بخرد.

نگهداری و تمیزی فروشگاه

صرف‌نظر از استراتژی‌های مرچندایزینگ، این امر از عناصر حیاتی هر فروشگاهی است. فضای فروشگاه اگر تمیز و منظم به نظر برسد، مصرف‌کنندگان، تمایل بیشتری برای خرید محصولات شما دارند.

چقدر به مرچندایزینگ اهمیت می‌دهید؟

اگر محصولاتی دارید که در خرده‌فروشی‌ها به فروش می‌رسانید، باید با مفهوم مرچندایزینگ آشنا باشید. در ایران مرچندایزینگ به بررسی موجودی شلف، چیدمان محصولات و مرتب‌سازی آنها بر اساس تاریخ محدود می‌شود؛ اما بهتر است بدانیم که مرچندایزینگ ارتباط مستقیمی با دیزاین فروشگاه و شلف نیز دارد. با داشتن استراتژی مرچندایزینگ درست، می‌توانید فروش را بیشتر کرده، حاشیه سود را افزایش داده و ارتباط بهتری با مشتریان‌تان داشته باشید.

در این مقاله از به‌روز رسان درمورد مرچندایزینگ و نیز چیدمان قفسه سوپرمارکت صحبت کردیم و از اهمیتش گفتیم.

شما چقدر به این موضوع اهمیت می‌دهید؟

منابع

وب‌سایت Oracle.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *